среда, 20 апреля 2022 г.

 

Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації

Чернівецьке вище професійне училище радіоелектроніки

Методична розробка уроку

з предмету

«Електротехніка з основами промислової електроніки»

для теоретичного навчання групи № 14

(Слюсар-електромонтажник)

Тема за програмою. Постійний  струм  та  кола  постійного струму

Тема уроку: Паралельне, послідовне та змішане з'єднання резисторів

 

Виконавець : Нікітюк Володимир Семенович, викладач спецдисциплін

Розглянуто на засіданні методичної комісії та рекомендовано до використання в

навчальному процесі (протокол № ____  від «____» ________  2021 року)

Голова методичної комісії _________________ І.С.Денис.

 

м.Чернівці 2021

 

Анотація

 

У методичній розробці наведено приклад проведення уроку з електротехніки з основами промислової електроніки на тему «З’єднання резисторів».

Пропонується технологія проведення уроку із застосуванням ІКТ, а саме з демонстрацією презентації та використанням віртуальної фізичної лабораторії.

Методичну розробку рекомендовано викладачам електротехніки.

2


Дата ____         Час проведення____

Місце проведення ____ Група _14_

Предмет: електротехніка з основами промислової електроніки

Тема програми.       Постійний струм та кола постійного струму

Тема уроку.              Паралельне, послідовне та змішане з'єднання резисторів

(1 год)

Мета уроку:

навчальна –         узагальнити знання про методи розрахунків параметрів

електричних кіл з різними видами з’єднання резисторів; закріпити знання основних законів електричного кола, фізичних величин та їх розрахунків; сформувати навики переносити знання та вміння в нову ситуацію, в залежності від заданих умов; закріпити вміння креслити елементи електричних схем за змінними умовами завдань;

розвивальна –      розвивати вміння аналізувати задані умови; удосконалювати

вміння визначати і пояснювати поняття методи розрахунків основних параметрів електричних кіл постійного струму;

виховна –             виховувати мотиви навчання (пізнавальні потреби, інтерес

та активність, відношення до освіти як до важливого та необхідного; виховувати дисциплінованість, повагу до одногрупників, уміння слухати та висловлювати власну думку.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизація знань.

Форми, методи, прийоми: випереджувальне завдання, історична подорож,

навчальна презентація, віртуальна фізична лабораторія, бесіда.

3


Дидактичне та матеріально-технічне забезпечення: комп’ютер, телевізор, дошка, презентація.

Міжпредметні зв`язки: фізика, математика.

Методична мета: показ доцільності використання комп’ютеризованих уроків з

метою активізації пізнавальної активності учнів, заощадження часу

Інформаційні джерела:

ХІД УРОКУ

1.  Організаційна частина (2 хв.)

1.1.  Перевірка наявності учнів.

1.2.  Перевірка готовності учнів до уроку.

2.  Мотивація навчальної діяльності учнів (2 хв.)

2.1.  Повідомлення теми програми і уроку.

2.2.  Цільова установка уроку (створення проблемної ситуації).

3.  Актуалізація опорних знань (6 хв.)

3.1.  Історична подорож «Винаходи, що змінили світ».

3.2.  Індивідуальне опитування з використанням презентації.

4.  Узагальнення і систематизація знань (31 хв.)

4.1.  Завдання уроку.

4.2.  Бесіда за планом:

 

4.2.1. Основні види з’єднання резисторів у електричних колах постійного струму.

4.2.2. Золотий закон.

4.2.3. Особливості розрахунків струму, напруги та опору при паралельному та послідовному з’єднаннях резисторів

4.2.4. Перевірка виконання завдання.

 

4.3.  Тест «Закон Ома».

4.4.  Розв’язування задач.

4


5.  Підведення підсумків (2 хв.)

5.1.  Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку

5.2.  Повідомлення та обґрунтування оцінок

6.  Повідомлення домашнього завдання та пояснення етапів його виконання (2 хв.)

6.1.  Заповнити таблицю «Переваги та недоліки видів з’єднання резисторів».

6.2.  Розв’язати задачу.

Методичний коментар

Використання комп’ютеризованих уроків це скоріше вимога часу, аніж забаганка викладача. Уроки такого типу сприяють активізації пізнавальної активності, стимулюють учнів до осмисленого сприйняття навчального матеріалу, задіявши всі пізнавальні процеси учнів. Важливим моментом є заощадження часу на уроці на подання інформації на дошці.

Випереджувальне завдання сприяє підвищенню мотивації до навчання, створення учнівських презентацій допомагає розвинути просторову увагу, уміння аналізувати та систематизувати інформації, розвиває почуття відповідальності перед викладачем та аудиторією за результати своєї праці; виступ перед аудиторією з результатами пошуку інформації стимулює учнів до формування мовленнєвих навичок, впевненості в своїй роботі.

Використання віртуальної лабораторії дозволяє наглядно представити обладнання, устаткування та приладдя, необхідні для виконання дослідницьких завдань, що дозволяє викладачеві розширити можливості постановки та вирішення навчальних завдань.

5


I. Організаційний момент

Привітання. Викладач перевіряє присутніх та готовність учнів до уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

Викладач. Тема сьогоднішнього уроку «З'єднання резисторів у колах постійного струму».

Сьогоднішній урок – це урок узагальнення знань, умінь і навичок, які сформовані у вас ще зі школи. Вивчаючи фізику, ви вже знайомилися з поняттям «резистор», ви вивчили основні параметри електричного кола, основні види з’єднання резисторів у електричному колі постійного струму та технологію розрахунків цих параметрів в електричному колі.

Створення проблемної ситуації.

Викладач.

1.  Всі ви мали можливість спостерігати роботу гірлянди. Чому, коли перегорає одна лампочка, гірлянда не працює? (послідовне з’єднання елементів).

2.  Як ви вважаєте, чи впливає тип з’єднання елементів електричної схеми на працездатність електричних приладів? (     ).

III. Актуалізація опорних знань

3.1. Історична подорож.

Викладач. Скажіть, будь ласка, яких видатних вчених-фізиків, електротехніків ви знаєте? Які їх винаходи відіграли значну роль в розвитку електротехнічної науки?

Історична подорож «Винаходи, що змінили світ».

(Презентація) за наступним планом.

3.1.1.  Алессандро Вольта

3.1.2. Георг Симон Ом

3.2. Індивідуальне опитування з використанням презентації.

3.2.1. Написати назви умовних зображень елементів електричного кола

(завдання висвітлено на слайді презентації, учень пише на дошці свою відповідь, перевірка відбувається за допомогою підготовленої правильної відповіді у презентації).

6


3.2.2. Встановити співвідношення між фізичними величинами та їх буквеним позначенням (завдання висвітлено на слайді презентації, учень пише на дошці свою відповідь, перевірка відбувається за допомогою підготовленої правильної відповіді у презентації).

3.2.3. Що таке опір? Яке його буквене та схематичне зображення? Що таке резистор? Яка різниця між резистором та реостатом? (учні відповідають на запитання, при необхідності записують у конспект).

ІV. Узагальнення і систематизація знань

4.1. Завдання уроку.

На протязі уроку заповнити таблицю.


 

Послідовне з'єднання

Паралельне з'єднання

Схема

 

Схема

Iзаг=

Ізаг= Uзаг=

Rекв=

Rекв=

4.2. Бесіда за планом:

4.2.1. Основні види з’єднання резисторів у електричних колах постійного струму. Викладач.

Послідовне з'єднання резисторів – з'єднання, при якому кінець одного резистора приєднано до початку наступного.

7



Паралельне з'єднання резисторів –з'єднання, при якому всі резистори знаходяться між двома спільними затискачами.


4.2.2. Золотий закон.

Для розв’язування задач на визначення параметрів електричного кола при паралельному і послідовному з’єднаннях резисторів ми користуємося одним з основних законів фізики – законом Ома.

4.2.3. Особливості розрахунків струму, напруги та опору при паралельному та послідовному з’єднаннях резисторів.

1. Розглянемо технологію розрахунків основних параметрів електричного кола постійного струму при послідовному з’єднання резисторів.

При послідовному з'єднанні резисторів сила струму в будь-якій частині електричного кола однакова:                                Iзаг=I1=I2=In

Загальна напруга в електричному колі при послідовному з'єднання дорівнює сумі напруг на ділянках кола:               Uзаг=U1+U2+Un

Еквівалентний опір ряду послідовно з'єднаних резисторів (кількістю n) дорівнює сумі всіх опорів кола:                             Rекв=R1+R2+Rn

2. Розглянемо технологію розрахунків основних параметрів електричного кола постійного струму при паралельному з’єднання резисторів.

При паралельному з'єднанні резисторів загальний струм електричного кола дорівнює сумі струмів на окремих ділянках цього кола:  Iзаг=I1+I2+In

При паралельному з'єднанні резисторів напруги в електричному колі на будь-

якій ділянці рівні між собою:

Ряд паралельно з'єднаних резисторів можна
замінити еквівалентним з опором Rекв.

Еквівалентний опір кола з паралельно з'єднаними резисторами (кількістю n) визначається за формулою:


Через те, що напруга на паралельних вітках однакова, при паралельному з'єднанні приймачів енергії та заданій напрузі режим роботи кожного з них не впливає на режим роботи інших.

4.2.4. Перевірка виконання завдання.





 


4.3. Тест «Закон Ома».

Викладач.

Перш ніж перейдемо до розв'язування задач, ще раз згадаємо основні формули, які нам допоможуть знайти невідомі фізичні величини (один учень виконує завдання тесту, від темпу виконання завдання залежить кількість опитуваних учнів. Лише за умови успішного проходження тесту є можливість перейти до рішення задач).

4.4. Розв’язування задач.



Задача 1.

Визначити загальний опір резисторів, силу струму в кожному

резисторі, напругу на кожному резисторі та загальну напругу (рис 1).

Накресліть електричну схему.

РОЗВ’ЯЗОК Дано:

I=0,8 А R1=15 Ом R2=20 Ом

_________ Rзаг-?

I1, I2-?

U1, U2, Uзаг-?


I=I1=I2=0,8 (А) Uзаг=U1+U2

U1=ІхR1=0,8х15=12 (В) U2=ІхR2=0,8х20=16 (В) Uзаг=12+16=28 (В) Rзаг=R1+R2=15+20=35(Ом)

Відповідь: І12=0,8 А; U1=12В; U2=16 В; Uзаг=28 В; Rзаг=35Ом




Задача 2.

В електричне коло
включено                два

резистори (рис.2).
Визначити загальний
опір            резисторів,

загальну силу струму та напругу на кожному резисторі. Накресліть схему.

РОЗВ’ЯЗОК

Дано: I2=1,2 А R1=10 Ом U=6 В

_________

Rекв-? Iзаг?

U1, U2-?


Рис 2.

Iзаг=I1+I2

I1=U/R1=6/10=0,6 (А) Iзаг=0,6+1,2=1,8 (А) Uзаг=U1=U2=6 (В) R2=U/ 2=6/1,2=5 (Ом)

1R=

заг 1/R1+ 1/R2

1
Rекв=                 =3,3 (Ом)

1/10+ 1/5


 


Відповідь: Ізаг=0,6 А;

U1=U2=6 В; Rекв=3,3 Ом


11


V. Підведення підсумків

Викладач проводить аналіз діяльності учнів на уроці. Повідомляє оцінки, відмічає активних учнів, наголошує на моментах, які викликали труднощі на протязі уроку.

VI. Повідомлення домашнього завдання та пояснення етапів його виконання

Викладач озвучує домашнє завдання, роз’яснює хід його виконання.

6.1. Заповнити таблицю «Переваги та недоліки видів з’єднання резисторів».

 

Тип з'єднання резист орів

Переваги

Недоліки

Област ь застосування

Послідовне з'єднання резисторів

 

 

 

Паралельне з'єднання резисторів

 

 

 

6.2. Розв’язати задачу.

Визначити загальний опір резисторів, силу струму кожного резистора, напругу на кожному резисторі та загальну напругу. Накресліть електричну схему

  Міністерство освіти і науки України Департамент освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації Чернівецьке вище проф...